top of page

Тема самоосвіти: це «Використання  

STEM-технологій при вивченні біології».

Освітній процес сьогодні має відповідати вимогами сучасного суспільства. Серед них розуміння, що результат навчання в школі – це не готові знання, які дає учитель. Дитина має навчитися здобувати ці знання самостійно, бо кількість інформації зростає в геометричний прогресії і те, що було актуально сьогодні, завтра може бути застарілим. А для цього здобувачів

освіти потрібно змотивувати.

Щоб зробити уроки біології цікавими, практичними, наочними, сучасними  я використовую STEM-технології. Акронім STEM уживається для позначення популярного напряму в освіті, що охоплює природничі науки (Science), технології (Technology), технічну творчість (Engineering) та математику (Mathematics). Це напрям в освіті, при якому в навчальних програмах посилюється природничонауковий компонент та запроваджуються інноваційні технології. При цьому дані дисципліни вивчаються не окремо, як ми звикли, а в комплексі. Важливе значення має практичне застосування отриманих знань. Здобувачі освіти отримують практичні навички, що можуть зробити наше життя простішим. Коли дитина розуміє, що те що вона освоїла в школі, вона може використати в реальному житті – дитина вчиться, вона розуміє перспективи отримання знань, дитина – мотивована здобувати знання, вміння та навички. Наявні міжпредметні зв’язки роблять біологічні знання більш доступними.

Таким чином, STEM-освіта – це такий підхід до виховання та навчання дитини, коли головним вважається не набуття знань, а вміння їх здобувати, використовувати на практиці, не втрачаючи при цьому себе, як особистості. Одержати знання не з окремих предметів, а за допомогою інтеграції чотирьох напрямів в єдине ціле.

Основні ключові компетентності концепції «Нової української школи», а

саме: спілкування державною та іноземними мовами, математична грамотність, компетентності в природничих науках і технологіях, інформаційно-цифрова грамотність, уміння навчатися впродовж життя, соціальні й громадянські компетентності, підприємливість, загальнокультурна, екологічна грамотність і здорове життя, гармонійно входять в систему STEM-освіти, створюючи основу для успішної самореалізації особистості і як фахівця, і як громадянина.

Тема самоосвіти над якою я сьогодні працюю це «Використання  STEM-технологій при вивченні біології». Мотивацію для початку роботи над даною темою самоосвіти стала екскурсія в STEM-лабораторія МАНЛаб  м. Київ – це  центр реальних і віртуальних навчальних досліджень, спрямований на підтримку та розвиток STEM-освіти в Україні. Захоплення учнів немало меж. Інформацію яку вони отримали вони запам’ятали назавжди. Таким успішним має бути кожний урок.

У нашому освітньому закладі з предметів природничого циклу є традиційним реалізація проєктної діяльності. Одним з таких проєктів є «Дослідження саморегуляції та динамічної рівноваги автоматизованої штучної екосистеми на базі платформи Keystudio» змодельованої учнем 9 класу Артуром Васькіним. Реалізація даного проєкту є елементом STEM-технології. Для створення та дослідження моделі екосистеми використані знання з таких навчальних предметів, як фізика, хімія, біологія, інформатика.

Результати дослідження саморегуляції та динамічної рівноваги автоматизованої штучної екосистеми на базі платформи Keystudio використовуємо під час вивчення тем з біології в 6, 7 та 9,10 класах. STEM-технології в біології спонукають здобувачів освіти подивитися на відомі теми по-новому. Учні можуть не тільки бачити модель екосистеми, а й долучитися самостійно до вивчення особливостей її функціонування, аналізуючи результати моніторингу процесів колообігу речовин: дослідження процесів дихання й фотосинтезу та їх взаємозалежності, вплив на ці процеси факторів

навколишнього середовища – у 6 та 9 класах, вивчення екосистем та законів їх існування – у 7 та 9 класах, вивчення обміну речовин і перетворення енергії як основи функціонування біосистем – 10 клас.

Також серед різновидів  використання STEM-технології  у вивченні біології є реалізація проєкту «Вплив спектрального складу світла на морфометричні параметри рослин на прикладі крес-салату (Lepidium sativum L.)», створення казок для учнів молодшої школи «Пригоди листочка Лесика», про сортування сміття та «Диволіки короля Добродара» про профілактику бактерієрезистентності та багато інших.

Також на уроках застосовую: технологію схемних і знакових систем,  технологію проєктного навчання; технологію особистісно орієнтованого навчання, технологію розвитку критичного мислення, технологію інтерактивного навчання,  інформаційно-комунікаційні технології. Ефективність засвоєння навчального матеріалу забезпечую проведенням на уроках біологічних експериментів, дослідів, використанням мультимедійних презентацій, методів біомоделювання, створення ментальних карт,  ігрові дискусії,  мозковий штурм, круглий стіл, сенкан, ґронування, підсилена лекція, опорний сигнал, робота з  QR кодами,  он-лайн вікторини (LearningApps), складання он-лайн тестів використання Google-карт,  он-лайн вікторин (LearningApps,  Kahoot), складання он-лайн тестів (Online Test Pad), віртуальних дошок ( IDroo), створення казок та коміксів біологічного змісту, мобільних додатків та інше. Для цього використовує комп’ютерні програмні засоби навчання, власні електронні посібники, можливості інтерактивної дошки, мережі інтернет. У своїй роботі застосовую форми очного та дистанційного навчання.

 

unnamed.png
bottom of page